01 Ağustos 2017

Paşmina Şaldan Plaj Kıyafeti Nasıl Yapılır?

Kendimi özletecek kadar uzun bir aradan sonra herkese merhaba. Geçtiğimiz günlerde tatile giderken yaptığım uydurmasyon plaj kıyafetim Instagram'da çok beğenilmişti. Gelen DM'ler üzerine tarifini paylaşacağıma dair söz vermiştim. Birazcık gecikmeli de olsa sözümü tutuyor ve dilim döndüğünce yapım aşamalarını anlatmaya başlıyorum.

Takip etmesem bile Instagram keşfetinde gezerken en çok gördüğüm kişi olan Şeyma Subaşı bu kez bana gecenin 02:20'sinde yataktan çıkıp bir plaj kıyafeti yapmam konusunda ilham oldu, iyi ki var, Allah razolsun. Öncelikle ben ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını kestiremediğim için ziyan olsa da üzülmeyeceğim bir şal seçtim. Siz mayonuza / bikininize uygun bir renk ve desende şal ile yapabilirsiniz.


Şalı resimde görüldüğü gibi yere yatırıp tam ortadan ikiye katladım. Ben yelek gibi önü açık istediğim için keserek yaptım. Elbise gibi üstten giymek istiyorsanız sadece kafanızın geçebileceği büyüklükte bir delik açarak da yapabilirsiniz. Şalım açık renk olduğu için mezura yardımıyla sağdan ve soldan eşit ölçüler alarak tam orta noktayı belirleyip kurşun kalem ve cetvel yardımıyla hafifçe çizdim. Koyu renk bir kumaştan yapacaklar eski kuru bir sabun da kullanabilir. Sonra tam orta noktayı kullanarak sağdan ve soldan 7,5'er cm lik boşluk bırakarak bu kez komple çizmeye gerek duymadan belirli aralıklarla küçük çizgiler çizdim. Çizgileri takip ederek makasla yavaş yavaş kestim. Aynı şekilde diğer tarafı da. Şalı ortadan katladığım kat yerine kadar bu parçaları komple keserek boyun kısmını oluşturdum. Benimkinde boyun kısmının rahat oturması için 15 cm'lik pay yeterli oldu. Siz kendi zevkinize göre bu ölçüyü daha kısa ya da uzun tutabilirsiniz.

Sonra evde dikiş makinemiz olmadığı için elde eşarp kıvırır gibi muntazam bir şekilde kıvırdım. Kıvırdığım yerlerin üzerine evde (granny square çanta örgümden kalan) varolan koton iplerden oya yaptım. Baştan tek bir renk denedim ancak uçlarına püskülleri renkli renkli yapmayı düşündüğüm için çok çiğ durdu. Sonra 3 sırada bir renk değiştirerek yani işi biraz zorlaştırarak -çünkü renk değiştirmek ipi koparmak demek, bu da ip çekmek demek ve ben ip çekmekten nefret ediyorum- renk renk oya yaptım. 
Oya işi bittikten sonra oya yaptığım her bir renk ipten şalın kendi püskülleriyle aynı boyda ipler keserek tığ yardımıyla bir taraftan çekip diğer iki ucunu içinden geçirerek püskül çıkardım. Renkleri aynı sırayla koydum ki bir renkten çok diğerinden az olmasın. Bu arada renkli püskülleri sadece ön tarafa yaptım. Arka kısmı kendi püskülleriyle kaldı.

Püskülden sonra omuz hizasından -kendi koltukaltım için- 40cm aşağıda elde makine dikişiyle birkaç sıra dikiş yaparak kol kısmını oluşturdum. Siz bu dikiş mesafesini aşağı doğru daha uzun tutarak, yırtmaç mesafesini kısa tutarak da yapabilirsiniz. Ben bu projeyi evde dikiş makinesi olmadığından ve gecenin kör bir vaktinde yaptığım için mevcut imkanlarla yaptım. Bu kadar basit bir iş için terziye para vermek de istemedim açıkçası. 

Bu haliyle gözüme çok sade göründüğü için birkaç motifle süslemeye karar verdim. Başta çiçek mi örsem dedim sonra yaz temasına yakışacağını düşündüğüm için külahta dondurma yaptım. Külahı yerleştirdiğim yer tam göğsümün üstünde güzel görünmediği için hem de şalın önceden varolan ip çekilmelerini kapatmak adına sol tarafa bel hizasına diktim. Sanırım işin en zor tarafı örgü bilmeyenlere bu külahı tarif etmek. Dondurma toplarını sihirli halka oluşturup üzerine tam bir daire elde edene kadar ikili trabzan örerek yaptım. Külahı ise 20 zincir çekip ilk sırayı komple ikili trabzan örüp her sırada baştan ve sondan keserek -aşağı doğru daralması için- ördüm. Yani bir tane daha aynısını yap deseler muhtemelen yapamam o kadar uyduruk yaptım. En arka külahımı ve dondurma toplarımı dikerek plaj kıyafetimi bitirdim.

Bu makine dikişi olmadan ve tamamen evdeki malzemelerden yapıldığı için çok acemice oldu. Ama hem kendime güvenim geldi hem de aklıma daha güzel plaj kıyafetleri yapmak için birçok da yeni fikir. Bu yıl tekrar tatil yapar mıyım bilmiyorum ama gidersem yeni fikrimi hayata geçirmek istiyorum. O şimdilik sürpriz. Mağazalardaki pareolara, plaj kıyafetlerin tonla para vermek istemediğimden ve el yapımı şeyler artık daha kıymetli olduğundan kendi el yapımım bir aksesuara sahip oldum. Çok da sevdim. Sizin de tek yapmanız gereken malzemeleri toplayıp ve gaza gelip "Ben bunu yaparım" diyerek makası elinize alarak işe koyulmanız. Sonrasında inanın hiç el becerisi olmasa bile kendine güveni geliyor insanın. Bu fikirle kendine plaj kıyafeti yapan herkesten fotoğraf ve etiket bekliyorum. Bakalım en güzel kiminki olacak? Deneyen herkese şimdiden kolay gelsin!

6 kişi "açılın ben doktorum" demiş :

 1. Bu post için sürekli bloğa bakıyordum bende. Ellerine sağlık çok güzel olmuş. Bende eski şallarımdan birini denemek istiyorum. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Cok cici 😍Bayildimmm yahuu,ellerin dert gormesin😍Insallah en kisa zamanda bende yaparim ..Yetenekli ablam opuyorum cok 😘

  YanıtlaSil
 3. kızımız hamarat canım ... :) çok güzel olmuş ...

  YanıtlaSil
 4. dear it looks just adorable:) so cute:) follow:) now waiting for U:)

  YanıtlaSil

Hoopp birader baksana bi'!

Bu blogdaki tüm yazılar ve bazı görseller (alıntı olanların URLsi belirtilerek) supercellma tarafından eklenmiştir ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. maddesi gereğince kopyalamak, ticari amaçla kullanmak, yazar ismi belirtilmeden alıntı yapmak ve link vermeden kullanmak dahi suçtur. Aksini iddia eden varsa yolarım. Her türlü pisliği de yaparım. Hee akıllı olun canımı yiyin. Emek hırsızlığına karşı destek ve Emeğe Saygı lan. Dirsek çürütüyoruz burda...!!

 

Supercellma Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review

back to top