29 Haziran 2015

Prenses Sofia & Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları

Prenses Sofia


Sofia ayakkabı dükkanında çalışan annesi ile küçük bir kasabada mütevazi bir hayat süren 12 yaşında sevimli ve iyi niyetli bir genç kızdır. Günlerden bir gün Kral 2. Roland Sofia'nın annesi Miranda'yı yeni bir ayakkabı almak için saraya davet eder ve karşılaştıkları anda birbirlerine aşık olup hemen evlenirler. Sofia, annesi Kral 2.Roland'la evlenince artık bir prenses olmuştur ve sarayda yeni ailesiyle birlikte yaşamaya başlar. Saray yaşantısı ihtişamlı ve renkli olduğu kadar o güne kadar bambaşka bir hayat yaşayan küçük Sofia için zordur da. Sofia kraliyet hayatını öğrenmek için kraliyet akademisine başlar. Her gün dans, müzik, okçuluk, resim gibi bir çok alanda ders alır. Sofia yeni hayatına alışırken, bir yandan saray yaşantısının inceliklerini, gerçek bir prenses gibi davranmayı öğrenmekte bir yandan kralın diğer çocukları Prenses Amber ve ikizi Prens James ile kardeşlik kavramını öğrenmektedir. Kardeşleri Amber ve James ona yeni hayatına alışması ve eğitimi konusunda destek olurlar. Kral Roland'ın ailenin yeni üyelerinin şerefine verdiği yemek gecesi Sofia'ya hediye ettiği özel güçleri olan tılsımlı kolye sayesinde Sofia hayvanlarla konuşma yeteneği kazanmıştır ve yardıma ihtiyacı olduğunda Pamuk Prenses, Mulan, Sindirella, Belle ve Ariel gibi Disney prenseslerini de yardımına çağırabilmektedir. Benim çocukluğumda yalnızca hikaye kitaplarında görebildiğim Disney prenseslerini çizgi filmde görmek beni çok heyecanlandırdı. Prenses Sofia yıllardır anlatılan başka hikayelerin prenseslerine bazı bölümde yer vererek çocukların bu hikayeleri de merak edip okumalarını, öğrenmelerini sağlayabileceği için yenilikçi de. Minik Sofia saraydakilerden duyduğu ve merak ettiği konuların üzerine cesurca gitmekte, söylenenlerin doğruluğunu araştırarak, gözlemleyerek deneyimlemekte, prenses olduğu için yapamayacağı söylenen şeyleri annesi ve babasının onayını alarak denemekte ve bu sayede sarayda tavşanı Tırfıl ve minik kuşlarıyla her gün yeni bir maceraya atılmaktadır. 

Sofia yardımsever ve iyi niyetli bir çocuk olarak izleyicilerine iyiliğin, doğruluğun önemini her bölümde farklı bir hikayeyle ele alıp verdiği pozitif mesajlar ile izleyicilerine büyürken karşılaştıkları sorunların çözümü için yol gösterici olmaktadır. Hepimiz büyürken ailemizle, arkadaşlarımızla bir takım sorunlar yaşarız. Çoğu zaman nasihat duymak, uyarılar ve cezalar almak canımızı sıkar ve bizi üzer. Prenses Sofia yaşadığımız ya da yaşayabileceğimiz sorunlara karşı nasıl davranmamız gerektiğini eğlenirken öğreten, öğretici yanıyla bir anne adayı olarak benim de severek izlediğim bir çizgi film artık. Yaşadığı Şato, uçan atlar, büyücüler ve konuşan hayvanlar sadece masallarda varolsa da Sofia hikayelerinde verilen mesajlar gerçek ve öğretici.

Biz 5 yaşındaki yeğenimle Prenses Sofia'nın 2 Prenses ve 1 Bebek hikayesiyle Derbi Tacı hikayesini Disney Channel'da uydudan ve şifresiz olarak izledik. Disney Channel ücretsiz yayın yapan bir kanal olması sayesinde tüm çocuklar tarafından izlenebiliyor, büyüme çağındaki daha çok çocuğa ve ailesine ulaşabiliyor. Gelelim hikayelere ve neler öğrendiğimize; 2 Prenses ve 1 Bebek hikayesinde ikiz kardeşe sahip olduğu için hiç bir zaman yalnız başına doğum günü kutlayamamaktan şikayet eden Prenses Amber yalnız başına doğum günü çocuğu olabilmek için sarayın büyücüsü Cedric'ten sihir yardımıyla ikiz kardeşi James'i kendisinden bir kaç ay daha küçük bir çocuk haline getirmesini ister. Bu sayede o gün doğum günü olan tek çocuk olabilecek ve tüm ilgi odağı o olacaktır. Ancak Cedric'in sihirli sözcükleri yanlış söylemesi sonucu küçücük bir bebeğe dönen James hiç uslu durmaz ve kız kardeşlerin başına işler açar. O sırada yatağının üzerinde küçük bir hediye paketi görür ve bu hediyeyi yatağına bırakan kişinin kardeşi prens James olduğunu farkedince hem çok sevinir hem de bencilliğinden dolayı kendine kızar. Kardeşinin doğum günü partisine kadar eski haline dönebilmesi için uğraşan Amber ikiz bir kardeşe sahip olup birlikte doğum günü kutlamanın aslında çok eğlenceli olduğunu fark edip kardeşinden özür diler. Neyseki sihirli sözcüklerle eski haline döndürülen James hiçbir şey hatırlamaz ve doğum günü partilerini birlikte eğlenerek kutlarlar. Bu bölümde kardeşe sahip olmanın güzel bir şey olduğunu, doğum günü gibi özel günlerimizi, anlarımızı paylaştığımız kardeşlere sahip olmanın güzel ve eğlenceli bir şey olduğunu anlıyoruz. Bencillik gibi kötü davranışlar nedeniyle  kardeşlerimizi kırarsak biz de üzülürüz. Kardeşlerimiz bize paylaşmayı öğretir. Onları mutlu eder ve mutlu etmeyi öğrettiğini öğreniriz. Böyle günler onları paylaşabileceğimiz, birlikte eğlenebileceğimiz kardeşlerimiz varsa daha güzel geçer. Bencillik her zaman kötü bir huydur.

Derbi Tacı hikayesinde ise Sofia şampiyonluk yarışında kardeşi James'in kolunu incitmesi nedeniyle genç şovalye takımına karşı Hugo ile birlikte yarışacaktır. Genç şovalye takımının uçan atlarının çok hızlı olması sebebiyle rakipler çok güçlüdür. Buna karşın Sofia'nın uçan hayvanı at bile değildir. O bir eşektir. Ve rakip takıma göre güçsüzdürler de. Ancak James'in Sofia ve Hugo'ya moral vermek amacıyla amigoluk yapması, seyircilerin onlara destek olması için tezahurat yapmasını sağlaması Sofia ve Hugo'ya cesaret verir. Ekip olup birlikte hareket ederek uçan sapan hareketiyle genç şovalye takımını yenerler ve derbi tacını alırlar. Bu bölümdeyse elimizdeki imkanlar en iyisi olmasa bile inancımız ve ekip çalışması sayesinde kazanabileceğimizi öğrendik. Prenses Sofia hafta içleri saat 17.00’de Disney Channel’da ücretsiz olarak yayınlanıyor, kaçırmamanınızı tavsiye ederim.

Hafta içi her gün 17:00Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları 

 

Her gün birbirinden farklı görevlerle Korsan Jake arkadaşları Izzy ve Cubby ile papağanları Skully’nin başrolde olduğu müzik, heyecan ve macera dolu bir hazine avına katılmaya ne dersiniz? Bu çizgi film de kahramanlarımız  takımın lideri cesur Jake, harita okuma becerisiyle gidilecek yolu doğru şekilde bulmaya yardımcı Cubby, problem çözme kabiliyetiyle macera sırasında karşılaşılan sorunları çözmeye yardımcı Izzy, takımın dikkatli gözlemci papağanı Skully ve onları macera yoluda gitmeleri gereken yerlere tam zamanında ulaştıran gemileri Bucky ile beraber her bölüm birbirinden farklı iki maceraya atılarak Disney klasiklerinden Peter Pan’in ünlü karakterleri Kaptan Hook ve Smee’yi yani kötülüğü alt etmeye çalışıyorlar. Arkadaşlık, problem çözme kabiliyeti, ve fiziksel aktivitelerin ve ekip çalışmasının öneminin vurgulandığı çizgi filmde Var Olmayan Ülkenin Korsanları bandosu bir korsan şarkısı çalarak eğitici ve görsel zenginliğin yanısıra bizlere müzik ziyafeti de sunuyorlar. Her ne kadar gerçek dışı yetenekler ve olayları içerse de bu korsan hikayesinde yaşanan mücadele eğitici ve verilen mesajlar da gerçek.

“Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları” çocukları öğrenmeye ve fiziksel aktiviteye teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda matematiksel konseptler de içeriyor. Çocuklarımız macera yolunda sayı saymayı ve şekilleri öğrenirken uzaklık kavramları ve lokasyonlara ilgili tahmin yürütme olanağı buluyor. Korsanların ve hazine avının ayrılmaz parçası olaran harita kullanımı ise çocuklarımızı navigasyon ve yön belirleme kavramlarıyla tanıştırıyor ve onların bu yeteneği kazanmasına destek oluyor. İşte bütün bu konseptler bir araya geldiğinde ortaya matematiksel düşüncenin temeli çıkıyor. Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları da hafta içleri saat 11.30’da Disney Channel’da.

Hafta içi her gün 11:30Disney Channel

Disney Channel arkadaş yakınlığıyla çocuklarımız, aileleri ve yaşına rağmen çizgi filmleri severek izleyen biz yetişkinler için gün boyu hem öğretici hem de eğlenceli yayınlar yapmaktadır. Türkiye'de ilk olarak 2007 yılında ücretli olarak yayına başlayan Disney Channel daha sonra 2012'de ücretsiz kanaldan yayına başlayınca izlendiği hane sayısı neredeyse 10 katına çıkararak 13 milyona ulaşmıştır. Yukarıda bahsettiğim Prenses Sofia ile Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları dışında Doktor Dottie ve İlaçları, Doraemon, Fineas ve Förb, Muhteşem Örümcek Adam, Esrarengiz Kasaba ve Disney Stüdyo filmleriyle her yaş grubundan çocuğa hitap eden, onlara hayalgüçlerini geliştiren, yaratıcı ve kaliteli içerikler sunmakta, arkadaş edinebilme, bir ekibin parçası olmayı, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı öğrenme, kendilerine güven ve ifade yeteneği kazandırmaya yardımcı olmaktadır.

Yayınlar ve daha fazlası için http://www.disneyturkiye.com.tr/disney-channel/ adresini ve Disney Channel Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu içerik www.supercellma.com tarafından hazırlanmıştır.

Follow Me on

0 kişi "açılın ben doktorum" demiş :

Yorum Gönder

Hoopp birader baksana bi'!

Bu blogdaki tüm yazılar ve bazı görseller (alıntı olanların URLsi belirtilerek) supercellma tarafından eklenmiştir ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. maddesi gereğince kopyalamak, ticari amaçla kullanmak, yazar ismi belirtilmeden alıntı yapmak ve link vermeden kullanmak dahi suçtur. Aksini iddia eden varsa yolarım. Her türlü pisliği de yaparım. Hee akıllı olun canımı yiyin. Emek hırsızlığına karşı destek ve Emeğe Saygı lan. Dirsek çürütüyoz burda...!!

 

supercellma Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review

back to top