14 Nisan 2015

HAYDİ OLİMPİK ANNE OLMAYA!

Biz anneler çocuğumuz için her şeyin daima en iyisini istiyoruz ama konu bu istekleri hayata geçirmeye gelince bazen maalesef yetersiz kalabiliyoruz. Çocuğumuzun iyi bir eğitim almasını, iyi okullarda okumasını, disiplinli, başarılı, sosyal ve sağlıklı birer birey olmasını istisnasız bütün anneler isterken çocuklarının sporla büyümesini isteyen, çocuklarını spora yönlendiren annelere gelince bu oran niye düşüyor?


Gelin Türkiye Spor Kültürü Araştırmasının özet sonuçlarına bakalım:

10 çocuktan sadece 2si spor yapıyor.
100 çocuktan 1’i profesyonel spor yapıyor.
100 aileden sadece 1’i çocukları spor yapmadan önce araştırıyor.
Erkek çocuklarının en çok yaptığı sporlar: Futbol, Basketbol, Koşu
Kız çocuklarının en çok yağtığı sporlar: Su sporları, Bisiklet, Voleybol.
Tatil zamanında dahi spor yapma oranları artmıyor.
Çocuklar günde ortalama 2 saat bilgisayar başında geçiriyor.
Her 10 çocuktan sadece 2’si spor müsabakası izliyor.
10 anneden 2 ‘si ( 15%) spor yapıyor.
10 babadan 2’ si ( 15%) spor yapıyor.

Belki bir çoğunuz aklından "çocuğumun sporla uğraşması elbette güzel bir şey ama olmasa da olur" diye geçiriyorsunuz. Oysaki spor, çocuklarımızın iyiliği için istediğimiz her şeyle çok yakından ilgili aslında. Spor yapan çocuklar daha sosyal, daha paylaşımcı, daha disiplinli, sorumluluk almayı bilen, beslenmesine ve sağlığına dikkat eden çocuklar oluyor. Spor yapan çocuk, sporun faydalarından sonuna dek yararlanıyor, daha zinde, daha iyi görünümlü ve özgüven sahibi oluyor. Belki de anne olarak bir çoğumuz aslında çocuğumuzun sporla ilgilenmesini gerçekten istiyoruz ama onu spora teşvik etmek konusunda yeterince iyi değiliz, çünkü muhtemelen bizim de sporla aramız iyi değil. Öyleyse kendi yapamadığımızı çocuğumuzun yapması konusunda teşvik edici olalım ve çocuğumuzu spora yönlendirelim. Çocuğumuzun gelişiminde spora yönlendirilmesi kendisi için faydalı olacağı gibi sağlıklı bir nesil oluşturmaya da katkı sağlayacaktır. Çocuğumuzun spor yapması sadece profesyonel bir sporcu olması için değil, bir hayat tarzı edinebilmesi, sorumluluklarını bilen, özgüveni yüksek bir birey olması için çok önemli bir faktördür. Şüphesiz ki çocuklar, biz anne-babalarını model alırlar. Çocuğumuzun kişisel gelişiminde, sosyal, sağlıklı birer birey olmasında aile olarak, özellikle anneler olarak bizim rolümüz önemli. Çünkü eğer biz annesi olarak çocuğumuzu spora teşvik edersek; spordan getirdiği kirli eşyaları takip edip yıkamak, ona spor çantası hazırlamak ve hatta çocuğumuzu belirli bir alışkanlık kazanana kadar spora götürüp getirmek muhtemelen bizim görevimiz olacak. Bizim buradaki teşvik ve tutumumuz ona spor alışkanlığı edindirip sporu sevdireceği gibi anne-çocuk ilişkisini de olumlu yönde geliştirecektir.

Annelerin, çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi "Olimpik Anneler" adı verilen yeni bir proje başlattı. Bu projenin asıl hedefi ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak. Proje kapsamında, annelerin bilinçlenmesi ve çocuklarını spora yönlendirmeleri amacıyla sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan Olimpik Anneler Kurulu oluşturuldu. Bu kurul Türkiye'de spor alanında kurulmuş ilk sivil toplum örgütü özelliğini de taşıyor. Kurulun üyeleriyse şöyle:

Olimpik Anneler Kurulu:

·         Alev Aydemir - VakifBank SK oyuncusu ve Milli voleybolcu Naz Aydemir’in annesi
·         Belma Ayben – Dinamo Kursk oyuncusu ve Milli Basketbolcu Işıl Alben’in annesi
·         Dilek Baytan – Maraton Koşucusu ve Garanti Bankası çalışanı
·         Gergana Branzova – Eski Basketbol Oyuncusu
·         Nursen Vardarlı – Fenerbahçe ve Milli Takım oyuncusu Birsel Vardarlı’nın annesi
·         Serpil Soylu – Milli Tenisçi İpek Soylu’nun annesi
·         Gülser Özkan - Down sendromlu yüzücü Orkide Meltem Özkan’ın annesi

Olimpik Anneler Kurulu projenin ülke çapında yayılabilmesi için Türkiye'nin farklı bölgelerine
ziyaretler düzenleyerek halk ile bir araya geliyor ve bilinçlendirme aktivilteleri gerçekleştiriyor. Spor yapıyor olsun ya da olmasın tüm anneler çocuklarını küçük yaşlarda spora teşvik ederek, spor yapmasına destek vererek birer "Olimpik Anne" olabilir. Anneler, bizler için çocuklarımız göz açıp kapayıncaya kadar büyüyor ama unutmayın ki aslında "Çocuklar sporla büyüyor".


Ayrıca P&G Nisan ayı itibariyle başlayan 1 paket = 1 destek kampanyası ile satın alınan her P&G ürününden elde edilen gelirin bir kısmını Türkiye'de çocuklarımızın sporla büyümesi için bağışlıyor. Bu kampanyanın hazırlanmasında, Türkiye'de P&G tarafından yapılan Türkiye Spor Haritası araştırması sonuçlarından yola çıkıldı. 
Sporla büyüyen sağlıklı bir nesil için haydi Olimpik Anne olmaya!

Projeyle ilgili detaylı bilgi için www.olimpikanneler.com 'u ziyaret edebilirsiniz.

Follow Me on

0 kişi "açılın ben doktorum" demiş :

Yorum Gönder

Hoopp birader baksana bi'!

Bu blogdaki tüm yazılar ve bazı görseller (alıntı olanların URLsi belirtilerek) supercellma tarafından eklenmiştir ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. maddesi gereğince kopyalamak, ticari amaçla kullanmak, yazar ismi belirtilmeden alıntı yapmak ve link vermeden kullanmak dahi suçtur. Aksini iddia eden varsa yolarım. Her türlü pisliği de yaparım. Hee akıllı olun canımı yiyin. Emek hırsızlığına karşı destek ve Emeğe Saygı lan. Dirsek çürütüyoz burda...!!

 

supercellma Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review

back to top