02 Mart 2015

WhatsApp Web

Bildiği işe yarar ne varsa er ya da geç siz sevgili folovırlarıyla paylaşan Selo kişisinden herkese pek bir selamlar bilogcum. Evet farkındayım, devamsızlığım ve tembelliğim aldı başını gidiyor. Blog dünyasında sınıfta kalmam an meselesi. Ama terslikler o kadar üstüste geliyor ki iki yakamı bir araya getirip iki satır yazı yazamıyorum. Hazır fırsatını bulmuşken işe yarayacağını düşündüğüm bir paylaşım yapıp en azından sözlü notumdan yırtayım dedim, nasıl fikir? :)

Bilgisayar kullanıcılarının anlık mesajlaşma uygulaması olarak uzun yıllar kullandığı Messenger'ın son güncellemesinde yerini Skype'e devretmesi, Skype arayüzünü sevmeyen, bu uygulamaya alışamayan kullanıcıları alternatif bir anlık mesajlaşma uygulaması arayışına itti. Akıllı telefonlarla birlikte tanıştığımız WhatsApp bu ihtiyacı gidermiş ve hayatımızda ciddi bir yer edinmiş durumda. Ancak WhatsApp'ın Hangouts ve Viberden farklı olarak son güncellemesine kadar yalnızca mobil telefonlarda kullanılıyor olması özellikle çalışırken / bilgisayar başındayken WhatsApp'ta yazışabilmek için bilgisayarı bırakıp mobil cihaza geçmek zahmet yaratan bir durumdu. Öte yandan akıllı telefonların klavyelerinden uzun mesajlar yazmanın zorluğundan hiç bahsetmiyorum bile. Yazımız tam da bununla ilgili; WhatsApp kullanıcılarının talebine cevap verecek bir yenilik yaptı ve 10 Şubat 2015 tarihli güncellemesinde WhatsApp'ın Google Chrome yüklü bilgisayarlardan kullanılmasına izin verdi.

WhatsApp bilgisayardan nasıl kullanılır?

  • WhatsApp Web'i kullanabilmenizin ilk şartı Android, Windows Phone, Blackberry ya da Nokia S60 işletim sistemi olan bir telefon ile WhatsApp kullanıyor olmanız. IOS işletim sistemi kısıtlayıcıları sayesinde bu özelliği kullanmaya izin vermiyor, hiç şaşırmadım doğrusu.
  • İkinci şart ise bilgisayarınızda Google Chrome tarayıcının yüklü olması. (Şayet yüklü değilse buraya tıklayarak indirebilirsiniz). 
  • Üçüncü şart ise telefonunuzda WhatsApp'ın en güncel sürümünün yüklü olması. Eğer kullandığınız WhatsApp sürümü güncel değilse güncellemeniz gerek, yüklü değilse zaten bu özelliğini kullanabilmek için telefonunuza WhatsApp indirmeye çoktan başlamış olmalısınız.
Artık tüm şartları yerine getiren kullanıcılar için uygulamayı nasıl kullanacaklarını anlatabiliriz. 

WhatsApp'ı açın 

WhatsApp Web'i kullanabilmek için ilk yapmanız gereken, akıllı telefonunuzdan WhatsApp
uygulamasını açmanız ve ana ekrandayken menü tuşu yardımıyla WhatsApp Web seçeneğine gitmek.

Chrome'u açın

Telefonunuzdan WhatsApp Web'i açtıktan sonra bilgisayarınıza geçip Google Chrome tarayıcınızı açın ve buradan WhatsApp Web sayfasına gidin.

Barkodu taratın

Bilgisayarınızdan WhatsApp Web sayfasına gittikten sonra, telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasına gidip yeni bir oturum açmak için + işaretine tıklayın ve telefonunuzu WhatsApp uygulaması ile Google Chrome'da açtığınız WhatsApp Web sayfasında yer alan barkoda odaklayarak barkodu taratın.Telefonunuz barkodu taradığında aşağıdaki gibi bir ekran gözükecek ve WhatsApp Web'i kullanmaya başlamış olacaksınız. Telefonunuzda oturumlarınızla ilgili bilgiler WhatsApp Web ekranında görünüyor olacak.


WhatsApp Web'in ayarlar bölümünde sesler ve masaüstü uyarıları ayarları da bulunuyor. Buradan dilediğiniz şekilde ayarlarınızı yapıp telefon-bilgisayar arasında gidip gelmeden sohbetlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Hepinize keyifli bir hafta diliyorum.

1 kişi "açılın ben doktorum" demiş :

Hoopp birader baksana bi'!

Bu blogdaki tüm yazılar ve bazı görseller (alıntı olanların URLsi belirtilerek) supercellma tarafından eklenmiştir ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. maddesi gereğince kopyalamak, ticari amaçla kullanmak, yazar ismi belirtilmeden alıntı yapmak ve link vermeden kullanmak dahi suçtur. Aksini iddia eden varsa yolarım. Her türlü pisliği de yaparım. Hee akıllı olun canımı yiyin. Emek hırsızlığına karşı destek ve Emeğe Saygı lan. Dirsek çürütüyoz burda...!!

 

supercellma Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review

back to top