10 Mart 2014

Güncelleme mağduruyum!!!

Aklı olan Android güncelleştirmesi almasın arkadaş. Kullanabildiği kadar eski yazılımla kullansın telefonunu. Nedir benim bu çilem Samsung'la? IPhone'culara IOS'culara karşı ısrarla hâlâ yok ben Samsung'cuyum Android'ciyim deyip savunuyorum bir de. Ama madalyonun öteki yüzü hiçte savunulası değil, hatta sövülesi, çemkirilesi, camdan dışarı fırlatılası.

Cuma akşamı evde internete iyi hızda ve yüksek kaliteli -kopmayan- bir wireless ile bağlanmanın rahatlığıyla gündüz planladığım Android güncellemesini besmele çekerek yüklemeye başladım. Bu telefon olayı bende o kadar fobi haline geldi ki neredeyse telefona Google Play Store'dan bir şey yükleyecek olsam gidip gusül falan alıcam, bir sorun çıkmadan işlemimi tamamlasam iki rekat şükür namazı falan kılıcam o derece yani. Neyse güncelleştirme sorunsuz bir şekilde bağlantı falan kopmadan yüklendi. Ben tam "bu işler hepte ters gidecek değil ya Selo, sanırım artık şansın döndü" diyordum ki kendime telefonum yeniden başladı, pin kodumu girip telefonu açtım, annemi aramak için rehbere girdim bir de ne göreyim "hassiktir!!!! Rehber yok?!" Evet evet tam olarak bu tepkiyi verdim sayın folovır. Üstelik ben rehberimi sim kart ya da cihaz üzerinde değil Samsung Account üzerinde yedekliyordum. Ve bildiğin Android güncellemesiyle Samsung hesabımdaki verilerim gitmişti. O an "eehhh yeter ama ne cenabet telefonsun yaa!" deyip sinirden ağlamayı da ihmal etmedim.

Gidenin sadece rehberim olmadığını sağını solunu kurcalarken fark ettiğimde artık her şey için çok geçti. Telefon güvenliği için kurduğum ve rehberimi yedeklediğim GMail hesabım da Samsung hesabımla birlikte çoktan uzak diyarlara gitmişti bile. Üstelik masanın üzerine bir not bile bırakmadan, bir hoşçakal bile demeden! Gmailimde yaklaşık 2500 tane mailim vardı. Kişisel yazışmalarım, blogla ilgili yazışmalar, daha sonra yapılacak çekilişler için database amaçlı tutulan çekiliş katılım mailleri falan, hepsi. Daha birkaç hafta önce yılan hikayesine dönen servis davasını kazanan ve yeni telefonu eline almanın mutluluğunu yaşayan Selo kişisi için hiç iyi olmadı bu. En sevdiğin yemeğin kötü bir haberle kursağında kalması gibi. "Gidene kal demek zavallılara yakışır" sözünü kim söylemişse o muhtemelen daha Android güncellemesi almadı. Çünkü alsaydı gururu bir yana bırakıp "gitmeğğğ kal" diye yalvarırdı. Neyse ölenle ölünmüyor, gidenle gidilmiyor. Yazdım tüm sosyal medya hesaplarına "güncelleme mağduruyum, lütfen telefon numaranızı bırakın" diye. Bu iletiyi okuyan birçok arkadaşım özelden mesaj atıp "ben bilmem kim, bu da benim numaram" derken "o telefondan ne çektin be Selo" deyip benle dalga geçmeyi de ihmal etmedi. Allah razolsun tabii. Espiri konusu olmak da güzel şey canım!


Gelelim teknoloji dünyasından Android kullanıcılarıyla ilgili bir habere. Android 4.4 KitKat sürümünü önümüzdeki günlerde Türkiye'deki kullanıcılarına da indirilebilir kılacakmış. Ben şimdiden kara kara düşünmeye başladım ya cortlarsa diye. Dahası eğer 4.4 henüz Türkiye'de yayınlanmadıysa benim telefonumun aldığı güncelleme neyin nesiydi?

Eğer siz de Android yazılımlı akıllı bir telefon kullanıyorsanız buradan telefonunuzun Android 4.4 KitKat güncelleştirmesini yayınlandığında güncelleştirme alacak telefonlar arasında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir de nacizane mağdur tavsiyesi rehberinizi, mail hesaplarınızı vs her şeyi yedekleyin ve mümkünse bir bilenle falan yükleyin o güncelleştirmeyi. Yoksa benim gibi hafta sonunu bir takım rahatsızlıklar için hastane köşelerinde geçirirken bir yandan sıfır kayıtlı rehberle ve nasılsa telefona kaydettim, ezberlemeye ne gerek var denilerek yıllardır tembelliğe zorlanmış hafızamda bilmem kimin numarasının sonu 72 miydi 27 miydi gibi ikilemler yaşayabilir, yanıtlamak istediğiniz bir mailin sonsuza dek yok olduğu gerçeğiyle sarsılabilirsiniz.

Hepinize mutlu haftalar dilerim, tabii  -bugünün yağmurlu, soğuk, kapıdan baktıran bir Mart Pazartesisi olduğu ve insanın içini daraltacak kadar gri olduğu gerçeğiyle- eğer mümkünse!

Follow Me on

Facebook | Twitter | Instagram | Pinterest | Bloglovin'

0 kişi "açılın ben doktorum" demiş :

Yorum Gönder

Hoopp birader baksana bi'!

Bu blogdaki tüm yazılar ve bazı görseller (alıntı olanların URLsi belirtilerek) supercellma tarafından eklenmiştir ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. maddesi gereğince kopyalamak, ticari amaçla kullanmak, yazar ismi belirtilmeden alıntı yapmak ve link vermeden kullanmak dahi suçtur. Aksini iddia eden varsa yolarım. Her türlü pisliği de yaparım. Hee akıllı olun canımı yiyin. Emek hırsızlığına karşı destek ve Emeğe Saygı lan. Dirsek çürütüyoruz burda...!!

 

Supercellma Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review

back to top